Περίληψη:
Σκοπός της παρούσας διπλωματικής εργασίας είναι η διερεύνηση και η αποτύπωση των απόψεων εκπαιδευτικών που υπηρετούσαν κατά το σχολικό έτος 2021-2022 σε σχολεία του Κεντρικού Τομέα της Περιφέρειας Αττικής και της Ανατολικής Αττικής σχετικά με το ρόλο του/της μέντορα στην αποδοχή, την καθοδήγηση και την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Πιο συγκεκριμένα, διερευνάται με ποιους τρόπους μπορεί ο/η μέντορας να καθοδηγήσει τον/την εκπαιδευτικό ώστε να μπορέσει να ενισχύσει την επαγγελματική του/της ανάπτυξη.
Για τη συλλογή των δεδομένων κατασκευάστηκε ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις κλειστού τύπου, το οποίο περιλαμβάνει 3 ενότητες: α) δημογραφικά - εργασιακά χαρακτηριστικά των εκπαιδευτικών, β) ερωτήσεις για την υποστήριξη και την καθοδήγηση από τον/τη μέντορα στους/στις εκπαιδευτικούς, και γ) ερωτήσεις για την υλοποίηση του θεσμού του/της μέντορα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Το δείγμα της έρευνας αποτέλεσαν 130 εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (Α’, Γ’, Δ’ Αθήνας και Α’ Ανατολικής Αττικής) που δήλωσαν πως μερικές φορές χρειάστηκαν υποστήριξη ή καθοδήγηση με τους/τις περισσότερους/-ες να θεωρούν αναγκαία την υλοποίηση του θεσμού του/της μέντορα στη σχολική μονάδα, επειδή συμβάλλει σε μεγαλύτερο βαθμό ποιοτικά και ποσοτικά στην καθοδήγηση τους σε παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά θέματα. Επιπλέον, συμφωνούν πως, αν δεν υλοποιηθεί ο θεσμός του/της μέντορα, εκπαιδευτικοί με το ίδιο γνωστικό αντικείμενο μπορούν να καθοδηγήσουν και να προωθήσουν την επαγγελματική ανάπτυξη των συναδέλφων τους. Τέλος, δήλωσαν πως ο/η μέντορας σε μεγαλύτερο βαθμό βοηθά και ενημερώνει τον/την εκπαιδευτικό, ώστε να δοκιμάζει σύγχρονα μοντέλα αξιολόγησης της μαθητικής επίδοσης ενθαρρύνοντάς τον/την να αναπτύξει το δικό του/της στυλ διδασκαλίας, επισημαίνοντας ότι ο/η Μέντορας χρειάζεται να φέρεται ισότιμα στον/στην εκπαιδευτικό που «καθοδηγεί».